Zaproszenie dla wolontariuszy – odbudujmy zaczarowany ogród!

Jesteś osobą otwartą, kontaktową i lubisz pracować z ludźmi? Chcesz nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujące osoby z różnych krajów, środowisk, w różnym wieku i jednocześnie zrobić coś pożytecznego dla innych? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś/aś twierdząco, masz między 18 a 30 lat i chcesz spędzić lipiec w Gdyni zgłoś się do nas i pomóż nam odbudować zaczarowany ogród społeczny!

 

W okresie od 2 lipca do 1 sierpnia wraz z grupą 11 wolontariuszy z 4 różnych krajów (Polska, Rumunia, Ukraina, Włochy) oraz mieszkańcami jednej z dzielnic Gdyni – Chyloni zajmiecie się renowacją ogrodu społecznego prowadzonego przez Fundację Zmian Społecznych „Kreatywni”.

Fundamentem aktywności Fundacji jest przeciwdziałanie szeroko rozumianemu wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji. Poprzez swoje działania organizacja chce budować  świadomą i silną społeczność lokalną.  Właśnie w ramach takich aktywności w 2012 r. wśród mieszkańców pojawił się pomysł, aby stworzyć na osiedlu wspólną przestrzeń spotkań. Tak narodziła się idea budowy ogrodu społecznego. Mieszkańcy byli zaangażowani w działania koncepcyjne, wspólną budowę nowego miejsca, a potem w opiekę nad nim. „Ogród Przyjaźni” stał się miejscem integracji lokalnej społeczności i realizacji oddolnych inicjatyw oraz różnego rodzaju wydarzeń takich jak koncerty, pikniki czy warsztaty. W 2018 r. w wyniku prac modernizacyjnych prowadzonych na osiedlu, ogród uległ zniszczeniu.

W ramach proponowanego projektu, razem z innymi wolontariuszami i sąsiadami z Gdyni Chyloni będziecie przez cały lipiec pracować nad renowacją ogrodu i ulepszaniem jego funkcjonalności. Najpierw zajmiecie się pracami koncepcyjnymi, czyli  projektowaniem przestrzeni, którą chcecie stworzyć. Następnie przyjdzie czas na prace fizyczne i wcielenie waszych pomysłów w życie. Będziecie równać teren, sadzić rośliny, budować mebel ogrodowe i dekorować przestrzeń. Na zakończenie swojej pracy zorganizujecie uroczyste otwarcie nowopowstałego miejsca. To wszystko będzie się działo wraz z Sąsiadami, w wieku od 6 lat do 89 lat.

Więcej na temat Fundacji zmian Społecznych „Kreatywni” i ogrodu społecznego znajdziesz na:

https://kreatywni.ngo/ogrod-spoleczny-ogrod-przyjazni/

Koszty zakwaterowania, wyżywienia, programu, kieszonkowego oraz przejazdu do Gdyni pokrywają organizatorzy.

Kogo szukamy?

Jeśli masz między 18 a 30 lat i jesteś gotowy/a spędzić cały lipiec w Gdyni, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na https://forms.gle/n7k4qTAN4ezL5hL27 do 19 maja.

Poszukujemy osób:

– otwartych, komunikatywnych, które lubią nawiązywać relacje z ludźmi w różnym wieku i z różnych grup społecznych oraz lubią pracę w grupie,

– które nie boją się fizycznej pracy na powietrzu, lubią wykonywać prace manualne takie jak konstruowanie różnych przedmiotów, ogrodnictwo, malowanie,

 – które, lubią zwierzęta i nie boją się ich (w ogrodzie są króliki, a w planach osioł J),

– są kreatywne i posiadają własną inicjatywę,

 – które chcą się uczyć i rozwijać.

Mile widziane osoby lubiące projektować przestrzeń, malować oraz zainteresowane wszelkiego rodzaju artystycznymi formami ekspresji.

Organizacja goszcząca: Fundacja Zmian Społecznych “Kreatywni” (PIC 946668203) www.kreatywni.ngo

Organizacja koordynująca: Centrum Współpracy Młodzieży, www.cwm.org.pl (PIC 948748562)

Daty i miejsce projektu: 2 lipca – 1 sierpnia 2019, Gdynia

Termin zgłoszeń: 19 maja 2019

Osoba kontaktowa: sonia.zajac@cwm.org.pl