Fotograficzny program studencki CANON

Już po raz 31. Canon jest oficjalnym partnerem jednego z największych festiwali fotografii reportażowej – Visa pour l’image. Odbywające się we francuskim Perpignan wydarzenie (29 sierpnia – 13 września br.) to jedno z najbardziej kreatywnych serii warsztatów, wystaw i spotkań poświęconych tej dziedzinie fotografii. Prelekcje i praktyczne zajęcia prowadzone przez uznanych fotografów z najlepszych agencji fotograficznych świata mieszają się tu z inspirującymi pomysłami aspirujących fotografów, którzy mają okazję nie tylko podpatrywać swoich mistrzów, ale też prezentować swoje dokonania.

W tym roku, w ramach festiwalu, Canon patronuje również trzem ważnym inicjatywom wspierających młodych twórców w realizacji ich artystycznych wizji – Canon Female Photojournalist Grant, Canon Student Development Programme oraz Canon Video Grant.

Canon Video Grant

Po raz pierwszy w historii festiwalu, będzie okazja do zdobycia grantu w wysokości 8 000 euro oraz długoterminowego wypożyczenia sprzętu filmowego Canon w ramach Canon Video Grant, organizowanego wraz z Visa pour l’Image i Images Evidence. Nagroda będzie przeznaczona na realizację filmu krótkometrażowego, którego twórcy poruszą jeden z trzech globalnie ważnych tematów – kultury, społeczeństwa lub ekonomii. Projekty zgłoszone do programu będą oceniane zarówno pod kątem autorskiego podejścia do tematu, jak i w odniesieniu do dotychczasowego portfolio aplikujących.

Dziennikarskie i reportażowe podejście do problemu oraz wyraźnie zarysowany przedmiot (lub bohater) opowiadania będą jednym z kluczowych kryteriów jury oceniającego zgłoszenia w tym programie. Zwiastun zwycięskiego projektu zostanie zaprezentowany podczas jednego z wieczornych pokazów na festiwalu we wrześniu 2020 r., a pokaz filmu w całości – podczas kolejnej edycji Visa pour l’Image. Zgłoszenia do Canon Video Grant można nadsyłać do 31 maja 2020 r.

Szczegóły na temat tego programu można znaleźć na TUTAJ

Zasady udziału i zgłoszeń dostępne są również pod linkiem

Canon Female Photojournalism Grant

Drugi program pod patronatem Canon i Images Evidence ma na calu promowanie twórczości fotograficznej kobiet i ich zaangażowania w popularyzowanie twórczości fotoreportażowej. Nagroda w wysokości 8 000 euro w programie Canon Female Photojournalism Grant trafi bowiem do fotografki, która przeznaczy ją na najciekawszy, całoroczny projekt fotograficzny, zakończony wystawą podczas przyszłorocznej edycji Visa pour l’image 2021.

Podczas tegorocznego festiwalu, zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji – ormiańska fotografka Anush Babajanyan (Agencja fotograficzna VII) – zaprezentuje swoje prace, których bohaterami są wielodzietne rodziny z południowego Kaukazu. Dzięki środkom pieniężnym z grantu, w ciągu ostatniego roku Anush podróżowała do miejsc do tej pory dla niej niedostępnych, w których mogła zrealizować w pełni autorski projekt fotograficzny na ważny społecznie temat.

Zgłoszenia do Canon Female Photojournalism Grant można nadsyłać do 31 maja 2020 r.

Szczegóły na temat tego programu można znaleźć na stronie

Zasady udziału i zgłoszeń dostępne są również pod linkiem

Canon Student Development Programme, czyli Program studencki Canon

Także do 31 maja studenci o zainteresowaniach fotograficznych mogą ubiegać się o udział w programie studenckim Canon na międzynarodowym festiwalu Visa pour l’image. Laureaci otrzymają specjalny pakiet festiwalowy obejmujący udział w 3-dniowych warsztatach i spotkaniach networkingowych, przelot, zakwaterowanie oraz wyżywienie.

W ramach warsztatów odbędzie się m.in. przegląd portfolio uczestników pod okiem fotografów z największych agencji fotograficznych oraz ambasadorów Canon.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w programie studenckim Canon podczas Visa pour l’image należy:

W tym roku zgłoszenia zostały rozszerzone o kolejne kraje-uczestników festiwalu, w tym Słowenię, Chorwację, Bośnię, Serbię, Macedonię, Bułgarię i Maltę. Obecnie trwa nabór uczestników reprezentujących 48 krajów z całego świata.

Szczegóły na temat tego programu można znaleźć na stronie: www.canon-europe.com/student

Więcej informacji na temat wszystkich inicjatyw Canon w ramach Visa pour I’Image 2020 można znaleźć TUTAJ